مهر ۲۵, ۱۳۹۴

دکوراسیون داخلی

نورپردازی

در معماری و دکوراسیون نورپردازی هر فضا به سه نوع نورپردازی کلی و کاربردی و تاکیدی تقسیم می شود که برای برخورداری از یک نورپردازی کامل باید این سه نوع نورپردازی با یکدیگر ترکیب شوند.این مساله در جلوه و حال و هوای فضا تاثیر بسزایی دارد. نورپردازی معماری یا ساختاری نوعی نورپردازی است که در دل ساختار و پیکره فضا قرار می گیرد و معمولا تجهیزات نورپردازی در آن قابل رویت نیست برای مثال نوری که از زیر آرک و گچبری های سقفی و زیر کتیبه های بالای پنجره و داخل تاقچه ها و …تابیده می شود در رده این نورپردازی قرار می گیرد. به این وسیله نوری دراماتیک و زیبا وارد دکوراسیون می شود. این نورپردازی هر چه حساب شده تر اجرا شود تاثیر بیشتری در جذابیت و زیبایی دکوراسیون فضا دارد. نورپردازی دکوراتیو نیز همانطور که از نامش مشخص است به منظور ارتقای جلوه بصری دکوراسیون جلوه ای دکوراتیو به فضا می دهد.

 

کنترل نور طبیعی

نور طبیعی خورشیددر بیشتر خانه ها روشنایی مورد نیاز فضا را در طول روز تامین می کند و سالم ترین و به صرفه ترین منبع نور برای نورپردازی خانه محسوب می شود. هیچ منبع نور دیگری نمی تواند با لطافت و زیبایی این منبع طبیعی نور برابری کند.امروزه معماران و مهندسان بیشترین تلاش خود را به کار می گیرند تا نقشه و طرح خانه خود را طوری طراحی کنند که بتوان حداکثر میزان نور طبیعی را وارد خانه کرد. اما پس از این مرحله و ساخت خانه این شما هستید که با اقدامات خود می توانید میزان نوری را که به فضا وارد می شود کنترل کنید. شما هم مانند یک طراح حرفه ای باید سعی کنید نور طبیعی مورد نیاز فضا را طوری تنظیم کنید که در طول روز به کمترین نور مصنوعی نیاز داشته باشید.

)کنار زدن پرده ها تنها راهی نیست که پیش رو دارید اگر در خانه پنجره های کوچکی دارید پرده های چند لایه و سنگین را کنار بگذارید و جای آن ها را به یک پرده یک لایه یا شیدی سبک بدهید. با این کار نور بیشتری به داخل راه پیدا می کند.

۲)یکی دیگر از ایده ها برای افزایش میزان نور طبیعی در خانه این است که برای پنجره ها و درها از شیشه های رنگی و منقوش استفاده کنید و دیگر هیچ پوششی برای آن ها در نظر نگیرید. این کار می تواند بر تاثیر نورطبیعی بیافزاید و هم چنین بافت و عمق قابل توجهی به دکوراسیون خانه بدهد.

۳)در نظر گرفتن دیواری تمام شیشه ای برای ورودی بالکن و نورگیر یا پاسیو می تواند باعث ورود حجم زیادی نورطبیعی به خانه شود. در چنین فضایی حتی گاهی مجبور به کنترل و کاهش نور طبیعی خواهید شد.

۴)یکی دیگر ایده های بسیار مفید برای دریافت نورطبیعی استفاده از سقف های شیشه ای است. این کار برای پوشش سقف فضاها در خانه های ویلایی یاپوشش سقف نورگیر و پاسیو در آپارتمان ها میسر است و سبب می شود در روز حجم بالایی از نورطبیعی وارد فضا شود وبا کمک نورپردازی داخلی در فضای زیر شیشه در شب نیز جلوه زیبایی از آسمان قابل رویت باشد.

 

پنجره های بزرگ در شب

وجود پنجره هاب بلند و وسیع در خانه شراط بسیار مساعدی را برای نورگیری فضا در طول روز به وجود می آورد. اما مشاهده گستره ای تاریک و پهناور که در پس این شیش ها وجود دارد در طول شب می تواند جلوه بسیار سردی را در فضا خلق کند. اگر در خانه خود دیواری تمام شیشه یا پنجره های قدی با سطح وسیع و شیشه ای دارید بهترین راه حل برای استفاده از نمای شیشه ای این قسمت هاابن است که با بهره گیری از یک نورپردازی گرم و نصب منابع نور مصنوعی در فضای خارجی نمای بیرونی را کاملا پدیدار سازید ودر صورت امکان با کاشت درخت و گیاهانی زیبا در پس پنجره منظره ای روشن و زیبا خلق کنید تا از حس سرمای شیشه و پنجره بزرگ کاسته شود.

 

تعویض لامپ ها

تنها با تعویض لامپ های موجود در فضا به سادگی و به سرعت می توانید تحولی عظیم در نورپردازی فضای خانه خود ایجاد کنید. لامپ های مختلف با ولتاژهای کم و زیادی که دارند می توانند با نور متنوعی که منتشر می کنند احساسی متمایز از یکدیگر در دکوراسیون فضا خلق کنند.

 

هر فضایی را چگونه روشن کنیم

نورپردازی مناسب د رهر بخش از خانه به آن فضا و به تمامی خانه جلوه ای متفاوت می بخشد. علاوه بر ایجاد یک نمای زیبا و درخشان با استفاده از نورپردازی می توان به دید بهتر و آرامش چشم حین کار و تماشای تلوزیون و آشپزی و… کمک کرد.اما نورپردازی در هر فضایی اصول خاصی دارد و برای روشن کردن هر بخش از خانه باید به یک سری از نکات مربوط به همان بخش توجه داشت.

 

اتاق تلویزیون

برای روشن کردن این فضا باید از نورهای کنترل شده مختلفی استفاده کرد. هنگامی که تلویزیون خاموش است نورهای متمرکز می توانند نور ملایم ایجاد کنند. روشنایی بالای سر در اتاق تلوزیون ضروری است اما با استفاده از دایمر می توان در هنگام مشاهده تلویزیون نور را کاهش داد. هنگام قرار دادن نور مستقیم به طرف صفحه تلویزیون خودداری کنید تا از باز تابیدن نور جلوگیری شود.

 

آشپزخانه

طرح نورپردازی در آشپزخانه پیچیدگی بیشتری دارد زیرا اتفاقات زیادی در این فضا رخ می دهد. استفاده از نورهای بالای سر برای کارهایی مثل تمیز کردن گنجه ها و کف آشپزخانه ضرورت دارد. نورهای کاربردی مانند آویزهای روی کانتر یا سینک هم برای انجام کارهای مختلف لازم است. نورهای دکوراتیو نیز می تواند مجموعه ها یا طراحی خاص قسمتی از فضا را به خوبی نمایش بگذارد. آشپزخانه ها گاهی نقطه کانونی فضا هستند و فعالیت های بسیاری علاوه بر آماده کردن غذا در آن ها انجام می شوند. در زمان طراحی نورپردازی آشپزخانه باید نور لازم برای کار روی میز را در نظر داشت.به جای نصب یک لوستر چند شاخه بزرگ آویزهای متعدد بر بالای میز در نظر بگیرید. منبع نوری باید گسترده و پخش باشد تا منطقه بیشتری را پوشش دهد. شدت نور حباب ها را می توان کاهش داد تا استفاده از تعداد زیاد لامپ ها جبران شود. استفاده از دایمر نیز قابلیت سازگاری نورها با فعالیت های مختاف را بیشتر می کند. قانون اصلی ارتفاع آویزها فاصله ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر بالاتر از سطح کار است. روشنایی آشپزخانه ها بیشتر روی روشنایی کاربردی متمرکز است اما روشن کردن آشپزخانه با یک نور ملایم موجب پذیراتر شدن فضا می شود. نورهای سقفی پنهان در اطراف آشپزخانه به خصوص زمانی مفید است که فضا به طور همزمان توسط چند نفر برای مقاصد مختلف مانند آشپزی یا انجام تکالیف یا دور هم جمع شدن به کار گرفته شود. نورهای متمرکز کوچک تر یا نورهای کاربردی مانند نورهای داخل کابینت یا زیر کابینت به تنهایی نور کافی را برای انجام فعالیت های دیگر فراهم می کنند.

 

پلان باز

در طراحی یک فضای بزرگ با پلان باز نمی توان تنها به نور بالای سر اکتفا کرد. استفاده از لوستر سقفی دایمر دار برای بالای میز غذاخوری نورهای آویز بالای کانتر اپن آشپزخانه و نورهای زیر کابینت برای انجام کارهای آشپزخانه در چنین محیطی ضروری است. در عین حال استفاده از چراغ های رومیزی در اتاق نشیمن و نورهای متمرکز روی ستون برای روشنایی به سمت سقف منجر به پیاده سازی یک طرح جامع برای تمامی فضا می شود.

 

اتاق کار

در اتاق کار در خانه باید بیشتر روی نوارهای کاربردی تاکید شود. برای جلوگیری از خستگی چشم استفاده از لامپ رومیزی لازم است. نور بالای سر با کلید دایمر برای کار در شب یا روزهای ابری مفید است تا روشنایی اتاق بیشتر شود. در عین حال استفاده از نورهای متمرکز زیبایی یک فضای کاری را یشتر می کنند. هنگام انتخاب حباب برای لامپ رومیزی به خاطر داشته باشید که نورهای سرد یا آبی هنگام مطالعه به چشم کمک می کنند. بدون نورپردازی مکمل چشم ها از نگاه به صفحه کامپیوتر خسته می شود و استفاده از نور شدید هم موجب آشفتگی ذهن در دفتر کار می شود بنابراین در این فضا از لامپ های کمتر از ۶۰ وات و دارای حباب استفاده کنید و تمام فضای کار را با نور ملایم یک لامپ آویز روشن نگه دارید.

 

سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی دیوارکوب های بالا و کنار آینه نور لازم برای کارهای روزمره را فراهم می کنند. دیوار کوب کناری را در ارتفاع صورت قرار دهید تا بیشترین روشنایی و کمترین سایه را ایجاد کند. در حالی که نور کاربردی مهم ترین نور در سرویس بهداشتی است به لایه های دیگر نور نیز باید توجه داشت. نورپردازی متمرکز برای سرویس بهداشتی بهتر است و یک نور بالای سر همراه با دایمر برای استفاده در نیمه های شب یا صبح های زود مناسب تر است. سرویس بهداشتی باید در طول روز و شب نما و حسی متفاوتی داشته باشد. صبح ها نور سفید روشن حس بیداری و سر حال شدن را افزایش می دهد در حالی که نور ملایم در شب روحیه فرد را آرام می کند.بنابراین با تنظیم نور در سرویس بهداشتی می توان آن را برای استفاده در ساعات مختلف شبانه روز مناسب سازی کرد. در عین حال نباید نقش آینه ها و انعکاس نور در آن ها را فراموش کرد. این عناصر نور را در سراسر فضا به حرکت در می آورند.

 

اتاق غذاخوری

نورپردازی هر فضا برای خود یک نکته کلیدی و تعیین کننده منحصربه فرد دارد. این نکته کلیدی در مورد اتاق غذاخوری استفاده و نصب لوستری در بالای میز غذاخوری است. به کمک لوستری که برای بالای میز غذاخوری انتخاب می کنید هم جلوه کلی در دکوراسیون را تحت تاثیر قرار می دهید و خم برای آن سبکی را تعریف می نمائید.البته در صورت بیش از حد بلند و کشیده بودن میز غذاخوری بهتر است به جای یک لوستر از یک جفت آویز سقفی بالای این میز استفاده کرد. ضمنا در ست است که وجود لوستر بالای میز غذاخوری در نورپردازی این فضا مهم است اما به تنهایی هم کافی نیست. اگر می خواهید یک نورپردازی کانل و تمام عیار داشته باشیدباید نورپردازی سقفی را با تعدادی دیوارکوب و هالوژن های ۱۲ ولتی دور تا دور سقف همراه کنید تا نتیجه ای تمام و کمال شیک و دوست داشتنی حاصل شود.

 

نکات مهم در نورپردازی اتاق غذاخوری

) اگر سقف فضا به اندازه کافی بلند و مناسب هست برای بالای میز غذاخوری به دنبال لوستری دکوراتیو و جذاب باشید تا نور عادی را منتشر نماید.

۲) نورپردازی دیواری و همچنین نورپردازی قاب ها و آثار هنری روی دیوار لایه ای لطیف و زیبا به نورپردازی اصلی اتاق غذاخوری اضافه می کند.

۳) پرده موجود در اتاق غذاخوری را حتما نورپردازی کنید. هیچ چیز ناپسندتر و نادرست تر از وجود یک تکه پارچه تاریک و تیره در اتاق غذاخوری هنگام شب نیست.

۴) اگر در فضا میز کنسول دارید یک جفت شمعدان روی آن قرار دهید تا با روشن کردن شمع ها هنگام صرف شام زمینه ای شاعرانه لطیف داشته باشید.

 

اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک باید کاربردی و شفاف و انرژی بخش باشد. در اتاق کودک نورپردازی علاوه بر تامین نیازهای دکوراتیو و کاربردی ایمنی فضا رانیز بالا برده و تقویت می سازد. در اتاق کودک نیز مانند دیگر فضاها وجود یک نورپردازی کلی و سقفی کافی نیست. بلکه به لایه های متفاوت و منابع متعدد نور در قسمت های مختلف نیاز است. از قبیل قسمت بازی و خواب و مطالعه و انجام تکالیف مدرسه. یکی دیگر از قسمت هایی که نورپردازی آن به شکلی مبتکرانه و متفاوت لایه جدیدی از نور به فضا اضافه می کند داخل تعدادی از قفسه های باز موجود در این اتاق است.

 

نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

) مجهز بودن نورپردازی اتاق کودک به دیمر بسیار مهم است. زیرا بسته به ساعات مختلف شبانه روز و نیاز کودک می توان شدت و میزان نور را تغییر داده و کنترل کرد.

۲) فضای بازی و میز تحریر کودکاز جمله مهم ترین قسمت های اتاق استکه نورپردازی آن مهم است که هنگام بازی یا ساخت کاردستی یا انجام تکالیف سایه کودک مزاحم دید و سبب ایجاد فشار روی چشم او نشود.

۳) اگر به دلیل قابلیت دسترسی کودک استفاده از منابع نور زمینی را عاقلانه و ایمن نمی دانید چراغ های دیواری و دیوارکوب ها را جایگزین آنها کنید. در قسمت های لازم آن ها را در ارتفاع ۱۳۰ سانتی متر از زمین نصب نمائید تا نتیجه خوب و موثری در نورپردازی بهینه این اتاق داشته باشند.

۴) به یاد داشته باشید اگر رنگ های شاد وزنده ای در اتاق کودک و فضای بازی او استفاده کرده اید که به خودی خود زیبا و سرگرم کننده و نشاط آور هستند دیگر نیازی به استفاده از نورهای رنگی در این اتاق نیست. چون کثرت نورهای رنگی و بازتاب آن نیز می تواند در دراز مدت دید کودک را مختل نماید. 

 

The principles of office DECORATION

اصول دکوراسیون اداری

داشتن یک دفتر کار خوب یعنی ایجاد یک فضای کار عالی برای کارمندان.یک دفتر کار با دکوراسیون داخلی خوب با عناصر مرتبط الهام بخش در زمینه همان شغل بهترین چیز برای کارمندان است.

بنابر این دکوراسیون داخلی چنین فضاهایی بسیار حائزاهمیت است.بهترین راه حل برای داشتن یک روز کاری خوب  و سالم  کار کردن در محلی آرام مناسب و استاندارد است.و برای دستیابی به چنین محلی نیاز به دکوراسیون اصولی فضاهای آن است.

 

شرایط قرارگیری دکوراسیون اداری:

موقعیت//

ساخت ساختمان اداری جدید به موقعیت محلی آن بستگی دارد.ساختمان باید تا حد امکان درمحلی ساخته شود که از روشنایی مفید روز بهره برده واز تابش شدید نور و گرمای خورشید دور باشد.

سیستم ها//

ساخت یک ردیف اتاق معمولا مقرون به صرفه نیست و تنها برای بخش های انتهایی اداره که نور خورشید معضل است قابل قبول می باشد.

در ساختمان هایی که بدون راهرو ساخته می شوند همه اتاق ها در اطراف یک هسته ارتباطی شامل آسانسورها-پلکان – کانال های تهویه و…… جمع می شوند ولی در ساختمان های دیگر بخش های خدماتی در حاشیه قرار دارند.

تاسیسات//

ساختمان های اداری بزرگ معمولا بناهای چند طبقه با دیوارهای متحرک داخلی هستند. مراکز تاسیساتی معمولادر در حداکثرمراحل تعیین شده از طرف مقررات ساختمان سازی قرار می گیرند.

راهروها//

یک ردیف ستون ساده مرکزی باعث ایجاد راهرو در یک سمت یا سمت دیگر می شود.  می توان راهرو ها را از طریق نور گیرهای سقفی در ساختمان های پهلودار و ساختمان های کوتاه /ساختمان های زاویه دار /ساختمان های تی شکل و یو شکل به صورت مقرون به صرفه با نور روز روشن کرد.

مبلمان//

تناسب لوازم اداری با دفاتر تحت تاثیر عواملی چون قابلیت تطبیق / تنظیم / دوام / سازگاری /فضای نگهداری/  بهره وری/ زیبایی و چگونگی نورپردازی می باشد.

 

 

بهترین راه حل برای داشتن یک روز کاری خوب و سالم کار کردن در محلی آرام  مناسب  و استاندارد است و برای دستیابی به چنین محلی نیاز به دکوراسیون اصولی فضا های آن است.

  

 

 

ورودی خانه:

فضای ورودی خانه شما تابلویی است که نمایی از دکوراسیون خانه و احساس شخصی تان را به ذهن بیننده منتقل می کند. هر فردی با دیدن در و رنگ فضای ورودی و حتی دستگیره و پلاک خانه شما برداشت و ذهنیتی از نمای درونی خانه پیدا می کند. بنابراین اگر فضای ورودی خانه شما چه قبل از ورود و چه در بدو ورود جلوه ای شایسته و زیبا داشته باشد احساس خوبی به دیگران منتقل می شود و تصویری مثبت از فضای خانه شما در ذهن آن ها نقش می بندد. بنابراین نسبت به طراحی ورودی خانه خود هوشمندانه عمل کنید و سهم زیادی از توجه و اهتمام خود را به دکوراسیون فضای ورودی خانه خود اختصاص دهید.

)برای در ورودی خانه خود رنگی غیرمنتظره و متمایز انتخاب کنید. درهای ورودی معمولا چوبی یا به رنگی خنثی و ملایم هستند. از این رو یکی از راه های ایجاد تفاوت در دکوراسیون ورودی خانه انتخاب رنگی متفاوت و غیر منتظره برای در ورودی است. رنگ هایی از قبیل زرد و صورتی یا بنفش یا هر رنگ دیگری که با حس و حال شما و دکوراسیون خانه تان مطابقت می کنداز جمله رنگ هایی هستند که می توانید از آن ها برای رنگ کردن در ورودی خانه خود کمک بگیرید و ورودی خود را متمایز کنید.

۲)دستگیره ای را بیابید و بخرید که سلیقه و شخصیت شما و همچنین نمای دکوراسیون داخلی خانه شما را نمایندگی کند. برای مثال اگر به عناصر عتیقه و سنتی علاقه دارید دستگیره یا کلونی قدیمی خریداری کنید و آن را به در ورودی خانه خود نصب کنید.

۳)استفاده از گل و گیاهان زیبا و شاداب در فضای ورودی یکی از مؤثرترین وساده ترین روش ها برای تازه و با طراوت کردن دکوراسیون ورودی خانه است. گل ها و گیاهان طراوات و زندگی را با خود به هر فضایی می برند. هم چنین با کمک نوع گلدانی که برای این گیاهان برمی گزینید می توانید سبک دکوراسیون ورودی خانه خود را تعریف کنید.

۴)چارچوب و اطراف در ورودی خانه خود را بیارایید. گاهی باید متفاوت تر نگاه کرد. بسیاری از افراد سعی در ایجاد دکوراسیونی متفاوت برای در ورودی خانه خود دارند اما می توان به جای در به دکوراسیون فریم آن پرداخت. برای مثال پیاده کردن یک کاشی کاری زیبا یک نورپردازی استثنایی یا هر اقدام دیگری در این راستا می تواند به نمای دکوراسیون در ورودی خانه شما جلوه ای منحصر به فرد ببخشد.

۵)چه کسی می گوید فضای ورودی نیازی به نورپردازی چشم گیر ندارد و روشن بودن این بخش از فضا کفایت می کند؟ نورپردازی در هر بخشی از فضا که باشد نقش مهمی در جلوه بخشیدن به فضا دارد. برای مثال می توانید یک لامپ ساده با یک حباب زیبا تدارک ببینید و آن را روی سکویی کوتاه برابر ورودی خانه خود نصب کنید. در هر حال نورپردازی این نقش را جدی بگیرید.

۶)نصب یک تابلو در فضای ورودی خانه شما علاوه بر اینکه جلوه این بخش را منحصر به فرد می کند بیش از هر چیز حس و حال شما را به بیننده منتقل می کند.در عین حال اگر فضا این اجازه را به شما می دهد می توانید چند گلدان کوچک در این بخش قرار دهید و فضای ورودی خانه خود را از همه جهات متمایز کنید.

 

احساسی تابستانی در ورودی:

تصور کنید که چقدر لذت بخش است که هنگام ورود به خانه در یک روز تابستانی در حالی خسته از کار روزانه هستید و کلافه از گرمای سوزان تابستان هستید به محض ورود به فضای ورودی خانه با فضایی روبرو شوید که احساس تازگی و خنکی در آن موج می زندو سریعا احساس راحتی و تازگی کنید و گرمای بی امان بیرون را از یاد ببرید. از این رو می توان اهمیت داشتن یک ورودی تابستانی را در خانه درک کرد. داشتن چنین ورودی با حال و هوایی تابستانی و فرح بخش کار دشواری نیست کافیست یک سری جابجایی و تغییرات کوچک را در فضا انجام دهید تا همه چیز دستخوش یک تحولی تابستانی شود. در این مطلب ایده هایی را در این خصوص برایتان مطرح کردیم تا شما رادر تجربه یک حس جدید در روزهای گرم تابستان یاری کنیم.با دکوراسیونی بسیار شیک. 

ایده هایی برای دکوراسیون ورودی تابستانی

 

از پالت ها و اکسسوری های ملایم استفاده کنید:

اگر بخواهیم آرامش بخش ترین و مناسب ترین رنگ های تابستان را نام ببریم رنگ های موجود در یک ترکیب رنگی ساحلی است. به طور کلی یکی از سبک هایی که می توان گفت که کاملا تابستانی و روح بخش است سبک ساحلی است بنابراین یکی از مؤثرترین ایده ها این است که به دکوراسیون فضای ورودی خود تعدادی رنگ ساحلی مانند آبی و شنی و سبز جلبکی را به فضای ورودی اضافه کنید. همچنین خالی از لطف نیست که با تهیه و قرار دادن اکسسوری هایی از قبیل یک استوانه شیشه ای پر از صدف ها و مرجان ها را در دکوراسیون فضای ورودی را به نمایش بگذارید تا از ایجاد حال و هوایی خنک و ساحلی مطمئن شوید و بتوانید نسیم خنک ساحلی را در فضا احساس کنید.

 

فضا را روشن و دلباز کنید:

 هرچه فضا از لحاظ رنگ آمیزی و نور روشن تر باشد احساس و جلوه آن دلبازتر و آرامش بخش تر خواهد شد و این شاخصه ها لازمه یک حس و حال تابستانی است. یکی از بهترین ایده ها برای این کار تدارک فضای ورودی یکدست سفید است. انتخاب رنگ سفید به عنوان تنها رنگ دکوراسیون تابستانی فضای ورودی ایده ای بدون ریسک و تضمینی است.

 

وسایل و اشیا مورد استفاده در تابستان را به نمایش بگذارید:

 اشیایی از قبیل کلاه حصیری و کلاه و عینک شنا و حوله و سونا و…متعلق به تابستان هستند و هیچ چیز مانند این وسایل نمی تواند حال و هوایی تابستانی را القا کند و مرتب یادآوری کند که تابستان است.بنابراین اگر در تابستان از هر کدام از این وسایل استفاده می کنید آن ها را در فضای ورودی خانه به نمایش بگذارید و در کشو و کمد و دیگر فضاهای دور از چشم پنهان نکنید.

 

استقبالی گرم:

 

ورودی خانه باید جلوه ای گرم و صمیمی داشته باشد و تم رنگی گرم به واسطه قابلیت ایجاد چنین فضایی انتخابی مناسب برای دکوراسیون ورودی و هال به شمار می رود. به این ترتیب و با استفاده از رنگ های گرم احساس یک استقبال گرم به مهمانان شما بیشتر القا می شود. اما از آنجایی که فضای ورودی گذرگاهی موقت و عبوری برای رسیدن به دیگر فضاهای خانه است استفاده از رنگ ها در آن باید با دقت صورت بگیرد. زیرا رنگ ها در این فضا به میزان کمی مورد استفاده قرار می گیرندو این کار تعریف یک تم رنگی خاص مرتبط با دیگر فضاهای خانه را کمی دشوار می کند. بنابراین اگر دوست دارید از رنگ های گرم برای ورودی خانه خود کمک بگیرید می توانید دیوارهای این فضا را با تناژهای ملایم تری از رنگ های گرمی که در خانه استفاده کرده اید رنگ آمیزی کنید. برای مثال اگر از ترکیب رنگ های زرد و قرمز در دکوراسیون استفاده کرده اید یا عناصر فضای ورودی را از این رنگ ها انتخاب کرده اید زرد ملایم را برای دیوار راهرو یا راه پله ای که ورودی را به فضاهای دیگر متصل می کند استفاده کنید. یا اگر رنگ اصلی دکوراسیون ورودی شما صورتی است برای رنگ آمیزی یکی از دیوارهای راهرو یا راه پله از رنگ قهوه ای مایل به زرد کمک بگیرید. اما اگر فضای ورودی خانه شما یکباره به فضای داخلی خانه باز می شود برای ایجاد ارتباط بین ترکیب رنگی فضای ورودی با فضای داخلی مجاور می توانید یکی از رنگ هی موجود در دکوراسیون آن فضا را انتخاب کرده و یک قطعه مبلمان یا عنصری چشم گیر به همان رنگ در بخش ورودی خانه قرار دهید.

در فضای ورودی خانه دیواری که پس از ورود بلافاصله به چشم می آید مهم ترین نقش را در دکوراسیون این فضا ایفا می کند و می تواند در تعریف تم رنگی و دیگر خصوصیات دکوراسیون فضا بسیار تعیین کننده باشد. از این رو اگر تنها همین یک دیوار را با رنگی گرم و قوی رنگ آمیزی کنید می توانید تم رنگی گرم را به مقدار قابل توجهی برای فضا تعریف کنید.

زمانی که تم رنگی دکوراسیون گرم باشد مهم است چه موادی برای کفپوش انتخاب و استفاده می شود. زیرا در فضایی باتم رنگی گرم یک کفپوش با مواد یا رنگی منایب می تواند به فضا شکل و انسجامی مطلوب ببخشد. یکی از مناسب ترین و ایده آل ترین گزینه ها برای کفپوش یک فضای ورودی گرم کفپوش چوبی پولیش شده با رنگی تیره است. زیرا کفپوش چوبی به دلیل ماهیت و احساس گرمی که دارد و همچنین دوام و مقاومت بسیا زیاد و قابلیت نظافت آسان می تواند انتخابی مناسب و ایده آل برای یک فضای ورودی گرم باشد.

نورپردازی صحیح و اصولی نیز از دیگر مواد تاثیرگذار و حیاتی برای ایجاد دکوراسیونی گرم است. بسیاری از لامپ هایی که در خود رنگ دارند توانایی نمایش رنگ های گرم به حالت طبیعی را ندارند و نور طبیعی بسیار درخشان و تند برخی از چراغ ها سبب بی رنگ و رو جلوه کردن رنگ های گرم می شود.

 

ورودی ملایم:

 

دکوراسیونی همیشگی

رنگ های ملایم ماهیتی آرام بخش و ژرف و بی زمان دارند. تم رنگی ملایم می تواند انتخابی بسیار مناسب برای دکوراسیون یک ورودی باشد. چنین تمی را می توان در قالب رنگ آمیزی زمینه دکوراسیون یا به وسیله مبلمان و جزئیات دکوراسیون یا حتی آثار هنری وارد فضا کرد. برای خلق چنین تمی کار رااز در ورودی آغاز کنید. رنگی چرک انتخابی مناسب برای رنگ آمیزی در ورودی خانه است. از رنگی آبی- طوسی به صورت پتینه یا پرداخت روی زمینه اصلی انتخاب کنید یا قرمز تیره و ذغالی را به زمینه بیافزایید. اما در فضای داخلی ورودی به جای استفاده از چنین رنگ هایی برای تمام دیوار و ایجاد احساس خفگی و تاریک شدن فضا رنگ های مورد نظر را تنها برای قسمت پایینی دیوار یعنی حدفاصل ریل صندلی تا زمین یا حاشیه چوبی یا گچبری دورتادور دیوار استفاده کنید.

برای استفاده از رنگ های آرام در دکوراسیون فضای ورودی همچنین می توان رنگ های مناسب با این تم رنگی را با کمک اکسسوری ها و دیگر عناصر و لوازم موجود در چیدمان فضا از قبیل تابلوها و قاب ها و رنگ گلدان گیاهان آپارتمانی و …وارد دکوراسیون کرد. در این حالت آنچه اهمیت دارد این است که در جلوه نهایی تعادلی کاملا بارز بین رنگ های دکوراسیون و عناصر به کار رفته در فضا مشاهده شود.در این حالت نورپردازی فضا نیز نقش بسیار حساس و مهم در جلوه نهایی دکوراسیون ایفا می کند و در ساعات مختلف روز به دلیل تنوع و تغییر نور طبیعی باید از میزان و شدت متنوعی از نور استفاده کرد. نورپردازی رو به بالا و متمرکز بر آثار هنری و همچنین نورپردازی با شمع از جمله مواردی هستند که به میزان قابل توجهی بر جذابیت و گیرایی تم ملایم می افزایند. کفپوش فضا هم در این حالت باید به نحوی انتخاب شود که بین عناصر و موارد مختلفی که در دکوراسیون استفاده شده است پیوستگی و انسجام ایجاد کند. مواد طبیعی به خصوص چوب در این حالت بهترین انتخاب برای کفپوش است.

 عبور از مبدا

در بسیاری از خانه های امروزی خصوصا خانه های کوچک فضایی به عنوان فضای ورودی وجود ندارد. خانه های ما عموما رو به اتاق نشیمن یا پذیرایی گشوده می شود و کمتر پیش می آید که وجه تمایزی برای ورودی خانه با بخش های مجاور در نظر گرفته شود. اما وجود وروردی چه از لحاظ کاربردی بودن فضا و چه از لحاظ دکوراسیونی و بصری الزامی است. با تعریف و چیدمان مخصوص فضای ورودی می توانید به خانه خود هویتی تازه ببخشید.

 

جداسازی ورودی از نشیمن

فضای ورودی و نشیمن در بسیاری از خانه ها به شکلی است که یا هیچ مرزی بین آن ها نیست و هیچ گونه تمایز بصری ندارند یا به شکل خیلی جزیی و سطحی از هم تفکیک می شوند. این مساله ممکن است مشکلات بصری در فضا به وجود بیاورد. زیرا رفت و آمد و ترافیک مقابل در سبب می شود که آرامش افرادی که در فضای نشیمن نشسته اند مختل شود. با کمک ترفندهای دکوراسیونی می توان این و فضا را تا حدی از هم تفکیک کرد.

 

 

)در مورد نقطه کانونی هر یک از فضاها تصمیم گیری کنید. نقطه کانونی در هر فضا نقطه تمرکز چشم را در دکوراسیون آن فضا مشخص می کند و دکوراسیون هر بخش را مستقل می سازد. در فضای ورودی نقطه کانونی می تواند یک میز کنسول ظریف باشد که کنار در ورودی قرار داده می شود و در فضای نشیمن این نقطه کانونی می تواند شومینه ای زیبا یا یک سیستم صوتی تصویری یا یک پیانوی باشکوه باشد.

۲)یکی دیگر از روش هی جداسازی فضای ورودی و نیمن کمک گرفتن از رنگ است. برای مثال اگر ترکیب قهوه ای و صورتی را دوست دارید می توانید فضای ورودی را با رنگ قهوه ای و فضای نشیمن را با رنگ صورتی رنگ آمیزی کنید سپس رنگ این دو فضا را با قرار دادن عناصری با رنگ فضای مقابل در هر فضا مرتبط سازید یعنی عناصری با رنگ صورتی در ورودی و عناصری با رنگ قهوه ای در نشیمن قرار دهید. با این کار زیبا هم هر بخش به خوبی از بخش دیگر تفکیک و جدا می شود و هم جلوه کلی فضا یک ترکیب رنگی زیبا و هماهنگ را به تصویر می کشد.

۳)از قالیچه کمک بگیرید. قالیچه ها می توانند بین فضاهای مختلف جداسازی بصری ایجاد کنند. قالیچه کاربردهای دیگری نیز دارد. برای مثال قالیچه در فضای ورودی سبب می شود خاک و آلودگی توسط کفش افراد وارد خانه نشود. هم چنین در اتاق نشیمن قالیچه محدوده چیدمان مبلمان را مشخص می کند.

۴)قرار دادن پارتیشن یا یک قفسه کتابخانه بین فضای ورودی و نشیمن یکی دیگر از ایده های بسیار مناسب برای تفکیک این دو فضا از یکدیگر است. این کار همچنین به مقدار زیادی به کاهش سر و صدا هنگام باز بودن در کمک می کند.

۵)اطمینان حاصل کنید که چیدمان مبل ها به نحوی باشد که پشت صندلی ها و مبل ها به سمت فضای ورودی قرار بگیرد. این کار به مقدار زیادی در جدا سازی این دو فضا از هم موثر خواهد بود.

۶)در فرهنگ ما حفظ محرمیت بسیار مهم است و در زمان قدیم برای جدا کردن بخش داخلی و خارجی خانه از پرده ای جلوی در ورودی استفاده می کردند. این ایده در خانه های مدرن امروزی نیز می تواند کاربرد داشته باشد. با استفاده از پارچه ای حریر و هماهنگ با فضای داخلی حریمی بین فضای ورودی و نشیمن به وجود آورید.

 دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

اتاق خواب فضایی کاملا شخصی است که باید نهایت آرامش را برای روح و جسم فرد تامین کند. اگر احساس می کنید دکوراسیون اتاق خواب شما جذابیت و گیرایی مطلوب و آرامش مورد نیاز را ندارد یا دکوراسیون آن تکراری و خسته کننده شده است می توانید با اقداماتی ساده دکوراسیون آن را به روز رسانی کنید و حالو هوای آن را متحول و تازه کنید.

 

اضافه کردن رنگ

اگر رنگ دیوارها و ترکیب اصلی دکوراسیون اتاق خواب شما خنثی است می توانید هر زمان و از هر طریقی که می خواهید رنگ های جدیدی را به دکوراسیون اتاق خواب اضافه کنید زیرا با وجود رنگهای خنثی در دکوراسیون فضا دیگر دغدغه هماهنگ کردن رنگ های جدید را نخواهید داشت. یک یا دو رنگ متمایز و مورد پسند خود را انتخاب کنید و آن را در قالب آثار هنری و روتختی ها و کوسن ها و گل های تازه و شاداب و… در بخش های مختلف دکوراسیون استفاده و تکرار کنید تا هم به فضا جلوه تازه ای بدهید و هم انسجام رنگی فضا را حفظ کنید.

 

بافت های متنوع

یکی از حواسی که در دکوراسیون اتاق خواب باید به صورت ویژه به آن توجه شودحس لامسه است که باید شرایط برای این حس کاملا خوشایند و مطلوب باشد. از این رو بافت هایی که در دکوراسیون اتاق خواب استفاده می شونداز اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. بافت منسوجاتی که برای دکوراسیون تخت خواب خود انتخاب می کنیدباید متناسب با فصلی که در آن هستید باشد و حس خوشایندی برای پوست و احساس شما پدید آورد. با کمک این بافت ها همچنین می توانید سبک دکوراسیون اتاق خواب را تغییر دهید.

 

کوسن

تاثیر وجود کوسن ها در بخش های مختلف خانه را هیچگاه نادیده نگیرید. اگر تمایل دارید خیلی سریع و راحت بافت و طرح و رنگ های جدید و متمایزی را به دکوراسیون اتاق خواب خود اضافه کنید و احساس و جلوه دکوراسیون اتاق خواب را متحول سازید می توانید یک یا دو کوسن با طرح ورنگی متمایز را روی تخت خواب قرار دهید. از آن جایی که تخت خواب به صورت طبیعی نقطه کانونی دکوراسیون اتاق خواب است هر عنصرجدیدی که روی آن قرار گیرد به مقدار زیادی دیده و مؤثر واقع می شود. حال اگر این عنصر خود نیز طرح و رنگ و بافتی چشم گیر و متمایز داشته باشد تاثیر آن چند برابر خواهد شد.

 

پوشش پنجره ها

پرده ها و پوشش های پنجره ها را به آسانی می توان در گروه منسوجات قرار داد اما با وجود شیدها و کرکره ها این پوشش می تواند شکل دیگری به خود بگیرد که هم از لحاظ کاربرد و هم از لحاظ دکوراتیو نقش پررنگ و مهمی در جلوه فضا دارد. تنها با تهیه مقداری پارچه پرده ای ساده می توانید به آسانی یک پرده زیبا بدوزید. پرده جدید را در اتاق خواب نصب کنید و تغییر و تحول چشم گیری را که ایجاد می شود نظاره کنید. اگر اتاق خواب شما بیش از اندازه نورگیر است از یک لایه آستری ساده نیز می توانید کمک بگیرید.

 

رنگ آمیزی سقف

یکی از بهترین روش ها برای گرم و دلنشین کردن احساس اتاق خواب و خلق آرامش و سکون بیشتر در این فضا رنگ آمیزی سقف اتاق است. سقف اتاق خواب را بدون اینکه مرزی بین رنگ سقف و دیوارها قایل شوید با رنگی مشابه با رنگ دیوارهای فضا رنگ آمیزی کنید. جلوه یکدست و یک رنگ دیوارها و سقف سبب می شود فضا گرم تر و آرام تر جلوه کند

 

تعویض درها

معمولا درها که اتفاقا سهم قابل توجهی از دکور فضا را به خود اختصاص می دهند در دکوراسون نادیده می شوند. اما با تعویض و حتی تغییر رنگ درها فضا جلوه ای کاملا متفاوت به خود می گیرد. درهای کمددیواری اتاق خواب خود را با انواع کشویی یا تاشو یا درهای لولایی که با آینه ای بزرگ پوشانده شده است تعویض کنید و با این کار جلوه دکوراسیون اتاق خواب خود را به مقدار زیادی متحول کنید.

 

افزودن طرح

دکوراسیون بیش از اندازه ساده و بدون طرح شاید در یک نگاه برای افراد ساده پسند و خوشایند و دوست داشتنی باشد اما خیلی زود کسل کننده خواهد شد و بی روحی آن حتی برای این افراد نیز ناخوشایند خواهد شد. از این رو اگر دکوراسیون اتاق خواب شما بیش از حد ساده است با افزودن طرح به دکوراسیون فضا این مشکل را برطرف کنید. تعدادی کوسن طرح دار روی تخت خواب قرار دهید و کلاهک آباژور را با کلاهکی طرح دار تعویض کنید. ملحفه ها و روبالشی های ساده تخت خوابتان را با ملحفه ای طرح دار و رنگارنگ عوض کنید اگر می توانید اتاق پشت تخت خواب را با کاغذ دیواری طرح دار بپوشانید.

 

جای جدید تخت خواب

اگر در اتاق خواب خود کنجی بی استفاده و خالی دارید که نمی دانید از آن باید چگونه استفاده کنید تخت خواب خود را به صورت اریب مقابل این کنج قرار دهید و با این کار بر میزان و وسعت فضای مفید اتاق بیافزایید. این ایده به خصوص برای تخت خواب های یک نفره بسیار خوب است.

 

کنتراست قوی

با ایجاد شوک بصری با کنتراست به آسانی می توان هر فضای کسل کننده ای را زنده کرد. برای این کار می توانید از مبحث رنگ و اندازه کمک بگیرید. یعنی با استفاده از عنصری با اندازه ای بزرگ و غیر منتظره مانند یک لوستر کروی بزرگ و همچنین استفاده از دو رنگ متضاد برای دو دیوار متقاطع در اتاق خواب این جلوه را خلق کنید. مثلا رنگ قهوه ای شکلاتی را برای یک دیوار و سبز مغز پسته ای برای دیوار دیگر از جمله انتخاب های متضادی است که جلوه کامل کننده و زیبایی را ایجاد می کند.

 

شخصی کردن دکوراسیون

 

اگر احساس می کنید دکوراسیون اتاق خواب شما حتما آثار هنری و قاب عکس های خانوادگی در دکوراسیون اتاق خواب بیاندیشید. هیچ چیز مانند آثار هنری مورد علاقه شما و قاب هایی از عکس های خاطره انگیز و پر احساس در اتلق خواب نمی تواند احساس تعلق خاطر ایجاد کند و به دکوراسیون فضا هویت ببخشد.

  

 

اتاق خواب دخترانه

یک اتاق خواب دخترانه مملو از احساسات لطیف است.زمانی که قدم به اتاق یک بانوی جوان می گذاریم هرچه در دکوراسیون به کار رفته از بافت و مواد و طرح ها و رنگ ها همگی نرم و لطیفند و کاملا مشخص است که توسط فردی با احساسات لطیف و زنانه انتخاب شده اند. دکوراسیون اتاق یک دختر جوان ویژگی ها و شاخصه های خاص خود را می طلبد و سبک خاص خود را دارد و می توان نام آن سبک را سبک دخترانه گذاشت. در مطلب حاضر به این ویژگی ها پرداخته ایم تا اگر تمایل دارید در مورد دکوراسیون دخترانه اتاق خواب بیشتر بدانید به شما کمک کنیم.

 

 

دیوارها

نقاشی دیوارها بهترین ایده برای دکوراسیون در یک اتاق دخترانه است. زیرا این امکان را به وجود می آورد که وقتی رویا پردازی های دخترانه احساس نیاز به رنگی جدید را پدید می آورند به راحتی بتوان رنگ دیوارها را تغییر داد و آنها را به رنگی جدید درآورد. بهتر است همه دیوارها را با یک رنگ شاد و تند رنگ آمیزی نکنید زیرا سبب می شود فضا کوچکتر جلوه کند. بنابراین اگر رنکی شاد و تند را در نظر دارید یکی از دیوارها را با آن رنگ رنگ آمیزی کنید و برای دیگر دیوارها از رنگ شاد اما ملایم تری استفاده کنید.

 

نورپردازی

نورپردازی یک اتاق دخترانه نیز بایدظرافت ها و جذابیت های خاص زنانه را داشته باشد. لوستری با قطعات آویخته کریستالی و چراغ های دیواری یا رومیزی شبیه فانوس و شمع های متعدد و متنوع در جای جای دکوراسیون و همچنین آویزهایی از جنس حباب های شیشه ای و رنگی از جمله تجهیزات نورپردازی مناسب برای یک اتاق خواب دخترانه است.

 

فضای ذخیره سازی

دخترها معمولا کلی خرت و پرت دوست داشتنی دارند که برایشان خیلی عزیز است. از بدلیجات ریز و درشت گرفته تا انواع گلسرها و یادگاری های متعدد از روزها و دوران مختلف زندگی آنها.این اشیا وعناصر به لباس ها و کیف و کفش های متعدد آنها اضافه می شود و همگی فضاهایی مناسب را برای ذخیره سازی می طلبند. باکس ها و سبدهای دکوراتیو و صندوقچه های دکوراتیو در اندازه و جنس های مختلف علاوه بر کمد و کشوها از جمله فضاهای ذخیره سازی لازم هستند که به ساماندهی اتاق دخترانه کمک می کنند و سبب می شوند تا همه خرت و پرت های دخترانه برای خود جایی داشته باشند.

 

مبلمان

علاوه بر تخت خوابی زیبا و راحت و فضای ذخیره سازی کافی و یک میز توالت کشودار با یک آینه بزرگ از لازمه های دکوراسیون یک اتاق دخترانه است. همچنین خوب است علاوه بر آینه میز توالت یک آینه قدی دیواری یا ایستاده نیز برای دکوراسیون اتاق دخترانه اختصاص داده شود.همچنین حتما یک صندلی بسیار راحت با روکشی رنگارنگ و طرح دار یا بدون طرح و تکرنگ برای کنج دنج یک اتاق دخترانه لازم است

 

اکسسوری

قاب عکس های بزرگ و زیبا بر دیوار و آباژورهای بامزه و دست سازه هایی که حاصل رویاپردازی های دخترانه اند از جمله اکسسوری هایی هستند که می توان در یک اتاق دخترانه یافت. دخترها عاشق کیف و کفش هایشان هستند وشاید این علاقه به تعدادی از آنها به قدری باشد که از دوست داشتنی ترین آنها هم به عنوان اکسسوری در دکوراسیون اتاقشان استفاده کنند و آنها را به نمایش بگذارند. همه چیز دز خدمت یک احساس پاک و لطیف دخترانه یا بهتر بگوئیم ظرافتی هوشمندانه و زنانه.

 

تخت خواب

تخت خواب در اتاق دخترانه مانند هر اتاق خواب دیگری در مرکز توجه قرار دارد. آنچه در خور و مناسب یک اتاق خواب دخترانه است تخت خوابی است که با یک روتختی چند لایه با طرح های شاد و گلدار و رنگارنگ مزین شده است. کوسن های متعدد و نرم و راحت لایه به لایه روی آن خودنمایی می کنند و بر لطافت احساس فضا می افزایند. در دکوراسیون تخت خواب یک اتاق دخترانه منسوجات به کار رفته پارچه هایی با بافت های ظریف مانند تورها و روبان ها جهت تزئینات و ظریف کاری ها به چشم می خورد. این بافت های ظریف و سرشار از لطافت ظرافتی را تامین می کند که در خور دکوراسیون اتاق یک بانوی جوان با روحی لطیف و حساس است.

 

پنجره

پوشش مناسب برای پنجره اتاق پرده ای ساده و سبک از جنس حریر رنگی روشن و شاد است. نباید جلوی ورود نور خورشید به داخل اتاق گرفته شود زیرا روح حساس و لطیف دخترانه با تاریکی و تیرگی میانه خوشی ندارد. البته این درست است که برای جلوگیری از مختل شدن خواب در اثر ورود نور به فضا برای جلوگیری از مختل شدن خواب باید فکری کرد اما در مواقع بیداری اتاق خواب دخترانه باید مملو از نور و روشنایی باشد تا احساسی سبک و سیال حاصل شود.

 

کفپوش

دخترها دوست دارند ساعت ها پا برهنه در اتاقشان به پرو لباس هایشان بپردازند و جست و خیز کنند. بنابراین مهم است که کفپوشی که زیر پای خود احساس می کنند کفپوشی نرم و راحت باشد. چوب طبیعی به همراه قالیچه ای نرم و راحت و یا پوشاندن کف اتاق با قالیچه ای بزرگ یا موکتی با بافت گرم و نرم ایده خوبی برای کفپوش چنین فضایی است.

  

 

هنرنمایی در دکوراسیون آشپزخانه

 

اهمیت دکوراسیون آشپزخانه بیش از چیزی است که معمولا فکر می کنیم.

 

 

#بهترین و اصولی ترین روش برای انتخاب مواد در دکوراسیون آشپزخانه به این ترتیب است:ابتدا در مورد کفپوش که در حقیقت شالوده دکوراسیون است تصمیم گیری کنیدسپس به سراغ انتخاب مواد سطوح کار برویدودر پی آن در مورد دیوار پوش آشپزخانه تصمیم بگیریدو در نهایت با در نظر گرفتن مواد انتخاب شده و تمایل شخصی خود نسبت به انتخاب کابینت برای دکوراسیون آشپزخانه اقدام کنید.

 

#اگر آشپزخانه شما از لحاظ شاخصه های معماری استخوان بندی قوی و فاخری دارد نیازی نیست با انتخاب و نصب تجهیزات پیشرفته و شیک متعدد و گران سعی در غنی سازی جلوه دکوراسیون داشته باشید. اما اگر بر عکس این موضوع صدق میکند یعنی دارای شاخصه های قوی نمی باشید پس باید این ضعف را در دکوراسیون آشپزخانه با همان تجهیزات پیشرفته و توکار بپوشانید و این ضعف را بدین گونه جبران نمایید.

 

#فضای کنج های روی سطوح کار  گاه از لحاظ ارتفاع وعمق موقعیت بسیار خوبی دارند برای اینکه محفظه و فضای پنهان و در داری جهت ذخیره سازی برخی از وسایل برقی پر مصرف که معمولا جایشان روی سطوح کار است ایجاد کنیدو جلوه دکوراسیون آشپزخانه را از بی نظمی محفوظ نگه دارید.

 

#اغلب آشپزخانه ها دچار فقدان نقطه کانونی هستند و دکوراسیون آن به یک نقطه کانونی قوی نیاز دارد شاید در آشپزخانه هایی که پنجره دارند در طول روز یک منظره زیبا و چشم نواز نقطه کانونی دکوراسیون باشد.اما همین منظره زیبا درطی شب به دیواری سیاه تبدیل میشود بنابر این باید در خود دکوراسیون به فکر یک نقطه کانونی باشید.بهترین عناصر برای چنین نقطه ایی یک مورد دکوراتیو و زیبا می باشد.